Věčný manšestr

on

Manšestrový boom byl především v sedmdesátých letech minulého století, ale se vrací se na módní mola s železnou pravidelností každou podzimní sezonu. V posledních letech se vedle klasického jednobarevného manšestru objevuje tento materiál s efektními potisky a příměsí elastanu pro větší komfort nošení. Manšestr má mnoho zajímavých vlastností, díky kterým si našel mnoho skalních příznivců. Manšestr jako materiál se vyznačuje:
Ø  vysokou hřejivostí
Ø  snadnou údržbou
Ø  stálostí barev i materiálu
manšestr zblízka
Manšestr můžeme nosit do práce, anebo zvolit jeho sportovní variantu pro volný čas. Pevnost a odolnost manšestru jsou jedněmi z důvodů, proč je manšestr oblíbený u oděvů pro volný čas.

Kolik je druhů manšestru?

Manšestr je vlastně stříhaný úpletový samet, který vytváří na povrchu látky proužky. Jeho výroba započala koncem osmnáctého století v Anglii. Manšestr se používá na výrobu zejména ležérního oblečení. Je charakteristický svým měkkým příjemným omakem.  Základní tkanina manšestru je vyráběna z bavlny, ale v současné době je možné vidět i manšestr utkaný:
Ø  ze směsi polyesteru a bavlny
Ø  z vlněné příze
Ø  s přídavkem elastanu
Ø  s potiskem

Kromě toho se ještě manšestr rozlišuje podle šířky jeho proužků, hustoty a také délky vlasu hned na několik skupin:
Ø  jehlový samet
Ø  prací kord
Ø  dámský samet
Ø  manšestr
Ø  široký manšestr
Ø  fancy-cord
hořčičná manšestrová bunda
Všechny tyto druhy manšestru jsou ve světě módy velmi oblíbené. Tvoří a šije se z nich veliké množství bezvadných módních kousků. Z těch můžeme jmenovat kupříkladu:
Ø  sukně a šaty
Ø  kraťasy a šortky
Ø  kalhoty a saka
Ø  bundy i kabáty
Ø  košile a vesty
Ø  pracovní oblečení
Ø  dětské oděvy
 
·         Pro svoji pevnost a odolnost se používá manšestr také na odolné dětské oblečení pro kluky i holčičky.
·         Manšestrové látky se odjakživa používaly k šití pracovních oděvů, například tradiční tesařský oděv z černého širokého manšestru.

4.4/5 - (14 votes)