Skládanka na zdi

on
.

Mozaiku je možné vytvářet z jakýchkoli materiálů. Ale také se liší
·         ve způsobu provedení mozaiky
·         v náročnosti zpracování materiálu
·         ve velikosti použitých úlomků
Chceme-li si vytvořit mozaiku se složitým mnohobarevným vzorem, bude vhodné si vybrat spíše drobné objekty, jako například:
·         podnosy
·         rámy zrcadel
·         květináče
·         víčka na dózy
rozbité dlaždice

Pro realizaci mozaiky na těchto objektech si zvolíme raději drobné úlomky a střípky, které se budou lépe aplikovat. Budeme-li vytvářet ale velkoplošné mozaiky na podlahách, či na stěnách interiéru, vyniknou zde naopak jednoduché vzory mozaiky z větších střepů a úlomků.

Kde vzít střepy

Na mozaiku jsou vhodné střepy z dlaždic na podlahu, či obkládaček. Takovýto materiál je asi nejvíce dostupný. Zvolenou velikost a tvar jednotlivých dílků skládanky si můžeme buďto z obkladů a dlažby nařezat, anebo nalámat. Úlomky obkladů a dlažeb je možné získat v dostupných cenách i v prodejnách pro kutily, neboť tam jsou zbytky obkladů a dlažeb někdy nabízeny ve slevách.

Opatrnost především

Je však třeba dát pozor, abychom měli všechny použité dílky mozaiky v jedné rovině a dobře vyspárované, protože hrozí, že se později můžeme při používání dekorovaných předmětů pořezat o vyčnívající ostré okraje.

.

Malé tvary

Ručně vyráběné mozaiky vyniknou především na menších plochách. Zde také lépe dosáhneme dokonalých přesností vzorů. Pro tyto drobné mozaiky zvolíme jednoduché tvary dílků, jako jsou čtverečky, obdélníčky, trojúhelníčky a podobné. Tyto dílky je třeba nejprve:
·         vyřezat z keramiky
·         následně vypálit
·         nanést na ně glazuru
·         opět je vypálit
Tímto máme zajištěno, že námi vytvořená mozaika nemá žádné ostré hrany. Její vrchní plocha je totiž u krajů mírně zaoblená.
pracovní potřeby

Velké plochy

Při vytváření mozaiky na rozměrných podlahách a stěnách je kladena větší náročnost na lepení jednotlivých dílů.   Můžeme proto na větší část plochy použít celé dlaždice, či obkládačky.

Skládanka na zdi
4.5 (90%)4
.